Naprawa klimatyzacji w samochodzie

Naprawa klimatyzacji w samochodzie

11 października 2021 0 przez UCTB.PL

Nowoczesne samochody wyposażone są w liczne systemy bezpieczeństwa i komfortu. Mowa tu jest o komputerowym sterowaniu torem jazdy auta, czy też np. systemami multimedialnymi pozwalającymi nawet oglądać w aucie filmy. Jak się jednak okazuje, przeważająca część kierowców nie wyobraża sobie podróżowania samochodem bez znacznie starszego wynalazku, jakim jest klimatyzacja. Żeby jednak można było z niej wygodnie i pewnie korzystać, wymaga ona od czasu do czasu porządnego serwisu. Na czym powinien taki serwis klimatyzacji polegać?

Dlaczego przegląd klimatyzacji jest tak ważny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak powinna wyglądać porządna konserwacja układu klimatyzacji w samochodzie, najpierw trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważna sprawa. Na co konkretnie wpływa dobry serwis klimatyzacji i czemu przeciwdziała?
Klimatyzacja, jak każdy układ mechaniczny, składa się z wielu ruchomych części, które z czasem mogą ulec po prostu awarii. Powoduje to, że w największym upale, gdy klimatyzacja pracować będzie pod największym obciążeniem, może się ona zepsuć i przestać działać.

Innego typu bardzo poważnym zagrożeniem jest fakt, że układ klimatyzacji to właściwie idealne miejsce do namnażania się licznych bakterii i pleśni, które najpierw będą powodować nieprzyjemny zapach, a potem doprowadzić mogą do pogorszenia się zdrowia osób oddychających tak zanieczyszczonym powietrzem.

Podstawowy przegląd klimatyzacji

Jeśli ktoś chce zadbać o swoją samochodową klimatyzację, w pierwszej kolejności powinien przeprowadzić podstawowy przegląd całego układu. Na czym to polega?

Przegląd klimatyzacji to przede wszystkim ocena stanu poszczególnych elementów urządzenia, a także w razie potrzeby wymiana pewnych części na nowe. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy któryś z elementów ulegnie awarii, co oczywiście skutkować będzie uszkodzeniem urządzenia.

Innego typu bardzo ważnym zadaniem w tym aspekcie jest ocena szczelności układu. Jak bowiem wiadomo, jednym z najważniejszych elementów klimatyzacji jest specjalny czynnik chłodniczy, który krąży w szczelnie zamkniętym układzie. W wyniku nieszczelności czynnik będzie się stopniowo z układu wydostawał, czym oczywiście prowadzić będzie do pogorszenia działania klimatyzacji. Bardzo ważne jest więc to, aby po pierwsze sprawdzić, czy układ jest szczelny i w razie czego znaleźć miejsce wycieku, naprawić je, a sam czynnik uzupełnić o wymaganą ilość.

Czyszczenie klimatyzacji

Ostatnim krokiem podczas przeprowadzania gruntownego serwisu klimatyzacji jest oczyszczenie całego układu z zabrudzenia oraz z różnego rodzaju bakterii i grzybów, które powodować będą nieprzyjemny zapach. Jak to się powinno robić?

Metody w tym wypadku są dwie, które tak naprawdę powinno się stosować jedna po drugiej. Podstawowym zadaniem jest zastosowanie tzw. ozonowania, czyli wpuszczenie do układu klimatyzacji ozonu. Gaz ten posiada silne działanie bakteriobójcze, więc będzie w stanie skutecznie oczyścić cały układ.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie płukania klimatyzacji, czyli wpuszczenia do środka specjalnego środka chemicznego, który będzie miał za zadanie usunąć z układu wszystkie zanieczyszczenia.

Naprawę klimatyzacji https://autoservice-grabowiecki.pl/oferta/przeglad-klimatyzacji/ zlecisz w Autoservice Grabowiecki. W ofercie również ozonowanie wnętrza samochodu https://autoservice-grabowiecki.pl/oferta/ozonowanie-wnetrza-samochodu-warszawa/ czy odgrzybianie klimatyzacji https://autoservice-grabowiecki.pl/oferta/odgrzybianie-klimatyzacji-warszawa/

Motoryzacja w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

Nad Wisłą znajdują się liczne zakłady produkcyjne takich marek jak Inter Cars, Toyota Motor Poland czy Mercedes-Benz. Volkswagen Poznań wyprodukował od stycznia 2022 roku już 40 881 samochodów. W 2016 roku Mercedes-Benz zdecydował się wybrać Jawor w województwie dolnośląskim na lokalizację zakładu produkcyjnego o wartości 500 milionów euro. Na Dolnym Śląsku, w Kobierzycach, znajduje się największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych, które są niezbędne do produkcji pojazdów elektrycznych. Rozwijane są tam samoobsługowe linie produkcyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Ponadto, szwedzki producent baterii do e-pojazdów, Northvolt, poinformował w lutym 2021 o budowie fabryki w Gdańsku. Koniec pierwszego etapu inwestycji o łącznej wartości 200 milionów dolarów zaplanowano na przełom 2022 i 2023 roku. 

Inwestorzy z branży motoryzacyjnej w Polsce mogą korzystać z preferencyjnych przepisów podatkowych i dotacji, które są różnymi formami pomocy publicznej. Wśród środków wspierających znajdują się zwolnienia z podatku dochodowego dla inwestycji oraz podatku od nieruchomości w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także pomoc oferowana w ramach programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które mają wspierać prace badawczo-rozwojowe. 

Co – oprócz aspektu wysokich kwalifikacji i dostępności pracowników - czyni Polskę wyjątkową dla branży motoryzacyjnej?

  • Dostępność Transportowa – Zrealizowane (3 249 km) oraz planowane (4 400 km) w najbliższych latach inwestycje w rozwój autostrad i dróg ekspresowych przełożą się wkrótce na 5. pozycję Polski w Europie pod względem długości sieci dróg najwyższej kategorii (wyprzedzając Wielką Brytanię). Także znaczące inwestycje w rozwój terminali portowych, szczególnie kontenerowych - pozwoliło na pozyskanie przez polskie porty regularnych połączeń obsługiwanych przez największe statki z Azją i resztą Europy. De facto, polskie porty stają się bramą dla transportu morskiego dla krajów regionu.
  • Możliwości Kooperacyjne – Obecność ponad 660 firm poddostawczych z certyfikatem IATF 16949:2016, jak również cztery fabryki pojazdów samochodowych (2 x VW Pojazdy Użytkowe, FCA oraz Grupa PSA z fabryką Opla), 6 fabryk autobusów (Solaris, MAN, Scania, Volvo, Autosan, URSUS/AMZ) oraz jedna fabryka pojazdów ciężarowych MAN stanowią o szansach współuczestniczenia w tworzeniu wartości dodanej tego sektora. Specjalnością Polski jest produkcja silników samochodowych czego przykładem są fabryki Volkswagena, Toyoty (dwa zakłady), FCA, Opla oraz obecnie budowany zakład Daimlera. Nie bez znaczenia pozostaje również geograficzna bliskość  pozostałych krajów regionu Europy Centralnej o rozwiniętym sektorze motoryzacyjnym,
  • E-Mobilność – Oficjalnym priorytetem dla kraju jest rozwój elektromobilności. Specjalne programy ulg oraz dofinansowania dla producentów (program E-bus), jak również wspierające rozwój infrastruktury na rzecz e-mobilności stworzą dodatkowe szanse biznesowe. Szacowana łączna wartość programów związanych z tym zagadnieniem może wynieść w okresie najbliższych dziesięciu lat nawet 19,4 mld PLN.
  • Efektywność Finansowa – Atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych obejmujący bezpośrednie wsparcie gotówkowe oraz zwolnienia podatkowe to jeden z elementów mających wpływ na wyniki finansowe. Niemniej ważna jest także organizacja pracy oraz pozostałe koszty operacyjne, które w Polsce pozostają na konkurencyjnym poziomie. Przykładowo, w zakresie obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych procentowa wielkość narzutu na wynagrodzenia brutto płatna przez pracodawcę osiąga w Polsce drugi najniższy poziom wśród krajów regionu.
  • Działalność B+R – Dojrzały ekosystem współpracy z uczelniami oraz wysoka jakość kształcenia stwarzają solidne podwaliny pod rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Centra B+R takich firm jak ZF TRW, Delphi, Wabco, Faurecia, Nexteer, Tenneco, Eaton, Valeo, Mahle, GKN Driveline są tego dobrym przykładem.