Transport i relokacja maszyn

Transport i relokacja maszyn

26 lipca 2018 1 przez UCTB.PL

Transport ponadgabarytowy, inaczej nazywany ponadnormatywnym lub nienormatywnym, dotyczy ładunków niepodzielnych, które przewożone są na zestawach drogowych przekraczających 16,5 m długości, 2,5 m szerokości, 4 m wysokości, a ich waga jest wyższa niż 42 tony.

Standard w tej branży to jednak transport ciężkiego sprzętu budowlanego, maszyn rolniczych, elektrowni wiatrowych i wszelkiego rodzaju zbiorników. Jednym z najdłuższych elementów do przewiezienia są śmigła wiatraków. Zdarza się, że do ich transportu potrzebne są zestawy drogowe o długości aż 67 m.

Na rynku można spotkać wiele firm, które oferują usługi przewozów maszyn budowlanych. Firmy, które specjalizują się w tego typu transportach świadczą także usługę pilotażu oraz kompleksową organizację załadunku i rozładunku towarów , również oferują ubezpieczenia transportowe, także ubezpieczenie OC przewoźnika.

Firmy świadczące usługi transportu maszyn budowlanych czy niskopodwoziowego powinny dysponować pojazdami dobrych marek, aby w sposób bezpieczny oraz skuteczny transportować duże urządzenia. Warto zatem zwrócić uwagę na tabor takiej firmy oraz kompleksowe podejście do świadczonej usługi.

Transport maszyn to kosztowna i nieprosta sprawa. W zależności od rozmiarów maszyny przemysłowej, transport może wymagać specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu. Trudno oszacować koszt takiego transportu, bo składa się na niego dużo zmiennych m.in: gabaryty towaru, waga no i oczywiście odległość. Warto pamiętać zawsze, że wycena będzie indywidualna bo każda maszyna jest inna. W związku z tym trudno określić średnią cenę transportu za kilometr.

W branży ponadgabarytowej wytyczenie optymalnej trasy bywa prawdziwym wyzwaniem. Tym bardziej że jak podkreślają właściciele firm, infrastruktura drogowa w Polsce nierzadko budowana jest w nie do końca przemyślany sposób. Przykładem mogą być obwodnice – potężne pieniądze inwestowane są w wielkie ronda, które dla ładunków ponadgabarytowych okazują się nieprzejezdne. Często podczas transportu konieczne jest zdemontowanie ronda. Jedyna droga, po której wielki ładunek może je pokonać, wiedzie bowiem na wprost. Co więcej, koszt takiego demontażu ponosi klient, a na trasie zazwyczaj na jednym rondzie się nie kończy.

Średnia cena to 1,28 zł/km. Polska: Transport frezarki: Średnia cena: 0,63 zł/km Ceny: 0,45-0,98 zł/km Transport tokarki: Ceny: 1,29-2,99 zł/km Transport maszyny wulkanizacyjnej, stolarskiej Ceny: 0,84-2,93 zł/km Transport lady sklepowej, chłodniczej itp.: Średnia cena: 1,02 zł/km Ceny: 0,56-1,33 zł/km Niemcy: Średnia cena za transport maszyn na trasie DE<->PL to 0,95 zł/km. Transport maszyny typu oklejarka, okleiniarka, stolarska Średnia cena: 1,18 zł/km Ceny: 0,38-3,38 zł/km Transport frezarki Średnia cena: 0,54 zł/km Ceny: 0,42-0,66 zł/km Wielka Brytania Średnia cena transportu maszyn np. transport maszyny montażowej, transport maszyn poligraficznych na trasie GB<->PL to 0,70 zł/km. Transport spawarki niewielkich rozmiarów: Średnia cena: 0,23 zł/km Ceny: 0,17-0,29 zł/km

Samochód, przeznaczony do przewożenia przedmiotów o dużych gabarytach powinien być do tego celu odpowiednio przygotowany. Musi spełniać wymogi, mieć określoną wagę, którą może przewozić i aktualny przegląd. Kierowca musi posiadać doświadczenie w przewożeniu maszyn ponadgabarytowych. Stawiając na profesjonalistów ma się pewność, że maszyna dotrze do miejsca docelowego na czas i w całości.

Profesjonalny transport maszyn, transport HDS, przemieszczanie maszyn zamówisz na stronie suda.com.pl .

Bywa i tak, że sam profesjonalny sprzęt nie wystarcza by przewieźć maszynę budowlaną z jednego placu budowy na drugi. W takiej sytuacji niezbędny będzie pilotaż, a więc asysta, co najmniej jednego samochodu pilotującego.

– jeśli maszyna przekracza 23 metry długości, szerokość przekracza ponad 3 metry a wysokość 4,50 wystarczy jeno auto pilotażowe

– jeśli maszyna przekracza 28 metrów długości, szerokość przekracza ponad 3,60 metra, wysokość 4,70 metra a waga przekracza 60 ton wtedy potrzeba dwóch samochodów pilotażowych.

http://www.suda.com.pl/relokacja-maszyn/

Motoryzacja w Polsce

Poza bezpośrednimi skutkami wojny, w 2022 roku rynek motoryzacyjny w Polsce może być pod wpływem wielu czynników, między innymi rosnącej inflacji, problemów podażowych czy zmian podatkowych. Ponadto branże czekają znaczne podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów i spadek udziału klasycznego leasingu, a także wzrost rynku elektryków.

Wciąż utrzymują się także problemy w dostawie mikroprocesorów, dostępności magnezu, czy też zaburzeń w łańcuchu dostaw, które w ubiegłych latach przyczyniły się do utrudnień w dostępności aut.

Podwyżki cen spowodowane są przede wszystkim ograniczeniami w produkcji samochodów na całym świecie – efekt będzie jeszcze większy po zamknięciu fabryk zlokalizowanych na terenie Rosji. W Europie dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost cen są zaostrzające się normy emisyjne nałożone przez UE, jak również wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów w automatyczne systemy bezpieczeństwa.

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.